Hafızayı takviye etmenin yolları nelerdir?

2014/02/25
Soru
İmam Ali (a.s) den nakledilen Bihar’ul-envar da geçen şu hadis: “Her kim safran, ayak otu ve balı karıştırıp her gün iki miskal yerse; öyle bir hafızaya sahip olur ki herkes onu büyücü zanneder.” sahih midir? Lütfen bana hafızayı takviye etmenin yollarını açıklar mısınız?

 Peygamber efendimiz ve masum İmamlardan bizlere ulaşan rivayetlerin bir kısmı bazı bitkilerin özellikleri, ilaçlar ve yiyecekler hakkındadır. Birçok rivayette hafızayı takviye etmenin yolları ve hangi yiyecekler ve ilaçların kullanılması gerektiği açıklanmıştır.  Zikri geçen rivayette İmam Ali (a.s) şöyle buyuruyor: “Her kim biraz halis safranı,  ayak otu ve balla karıştırıp her gün iki miskal yerse öyle bir hafızaya sahip olur ki insanlar onun büyücü olmasından korkarlar.”[1] Çok açıktır bu ilacın tesiri diğer şartların taşınmasına ve bu ilacın yaratacağı tesiri engelleyecek bir unsurun bulunmamasına başlıdır.

Hafızanın takviyesi ve bunun yolları için başka düsturlar zikir edilmiştir. Daha fazla bilgi için 870 numaralı “Hafızanın takviyesi” soruya müracaat edin.

 -----------

[1] Bihar’ul-envar, c: 59, s: 273, H: 73, - وَ مِنْهَا عَنْ عَلِیٍّ ع مَنْ أَخَذَ مِنَ الزَّعْفَرَانِ الْخَالِصِ جُزْءاً وَ مِنَ السُّعْدِ جُزْءاً وَ یُضَافُ إِلَیْهِمَا عَسَلًا وَ یُشْرَبُ مِنْهُ مِثْقَالَیْنِ فِی کُلِّ یَوْمٍ فَإِنَّهُ یُتَخَوَّفُ عَلَیْهِ‏مِنْ شِدَّةِ الْحِفْظِ أَنْ یَکُونَ سَاحِراً.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar