Acaba bebek giysi takımı almak için yatırım yapılan paraya ve hakeza! Yatırım için satın alınmış olan arsa ve apartmana humus düşer mi?

2015/12/09
Soru
Ben kendi maaşımdan hem çeyiz parasını verdim ve borçta aldım. Şimdi babamın imkanı olmadığından bebek giysi takımı için yatırım yapıyorum, bu durumda bankaya yatırarak biriktirdiğim bu paraya humus düşer mi? 1- İlerde ne olur ne olmaz diye de bir arsa satın almışım, satın aldığım bu arsaya humus nasıl taalluk eder? 2- Ortak olduğum bir apartmanı satın almak için bir miktar para peşim yatırmışım, bu paraya humus taalluk ediyor mu?

 Tüm taklidi mercilerin fetvasına göre eğer içinde oturacak eviniz varsa, arsa ve apartmanı da kendi maaşınızdan ve kendi işinizden kazandığınız parayla, sermaye etmek ve onun karından yararlanmak için satın almışsanız ona humus taalluk eder. Ama eğer içinde oturacak eviniz yok ve variyetinizin azlığı nedeniyle arsa ve apartmanı yatırım yapmak gayesiyle satın almış ve bu yolla para biriktirip daha sonra onları satıp ondan kazanacağın parayla kendiniz için içinde oturacağınız bir ev satın almayı düşünüyorsanız, Ayetullah Fazıl Lenkerani, Behcet, Zencani, Gulpaygani ve Safi taklit mercilerinin fetvası esasınca bu arsa ve apartmana humus düşmez. Ama diğer taklit mercilerin fetvasına göre yatırım için yapılan bu paraya bile humus düşmektedir.[1]    

Aynı şekilde bebek giysi takımı almak için biriktirdiğiniz para; eğer bebek giysi takımı alma hayatınızın zaruri ihtiyaçlarından ve örf nezdinde bunu satın almak sizin uhdenizde ise tıpkı, Ayetullah Fazıl Lenkerani (r.a), Behcet (r.a) ve Zencani taklit mercilerinin fetvası esasınca humus düşmez, Ama diğer taklit mercilerinin fetvasına göre humus düşmektedir.[2]

Sonuç itibari ile siz vazifenizi kendi taklit mercinizin fetvasına göre belirleyerek ona amel ediniz. Elbette arsa ve apartmana humus düşmesi konusunda siz onları satıp paralarını aldığınızda onların humusunu ödeyebilirsiniz.

 

 ---------------

[1] Tevzihü’l-Mesail (el-Mahşi lil-İmami’l-Humeyni), c. 2, s. 24.

[2] Tevzihü’l-Mesail-i Meraci, c. 2, s. 79, soru 909.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar