Tembelliği gidermek için bir dua var mıdır?

2014/02/25
Soru
Tembelliği gidermek için bir dua var mıdır?

 Dinî öğretilerde reddedilen hususlardan birisi tembellik ve atalettir. İmamlar (a.s) bu yerilmiş hasletten Allah’a sığınmıştır. İmamlardan (a.s) bu konuda ulaşan duaların bazıları şunlardan ibarettir:

1. Sadaka’nın oğlu Mas’ada şöyle demektedir: İmam Sadık’tan (a.s) önemli isteklerde Allah’a kendisiyle yöneleceğim bir dua istedim. İmam (a.s) büyük babam İmam Seccad’ın (a.s) duasını sana öğreteceğim diye buyurdu. Bu duada İmam Seccad (a.s) tembellik ve ataletten Allah’a sığınmaktadır: "...وَ أَعُوذُ بِکَ مِنَ الْکَسَلِ‏ وَ الْفَشَل‏..."[1] ; atalet ve gevşeklikten sana sığınırım.

2. İmam Ali’den (a.s) nakledilip okunması tavsiye edilen Çarşamba günü duasının bazı bölümlerinde şöyle yer almaktadır: [2]"اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ النِّسْیَانِ وَ الْکَسَلِ وَ التَّوَانِی فِی طَاعَتِکَ وَ الْفَشَل" Ey Allahım! Yükümlülüğüme bıraktığın işleri yapmada unutkanlık, tembellik, gevşeklik ve halsizlikten sana sığınırım… .

3. Hz. Peygamberin (s.a.a) münacatının bir bölümünde şöyle yer almaktadır: "وَ امْنُنْ عَلَیْنَا بِالنَّشَاطِ وَ أَعِذْنَا مِنَ الْفَشَلِ وَ الْکَسَل‏..."[3]; Ey Allahım! Bize sevinç bahşederek lütufta bulun ve gevşeklik ve ataletten bizi koru… .

Yerilmiş hasletleri gidermede tevessül ve duanın yanı sıra çalışma ve çabalamanın rol ve işlevinin de unutulmaması gerekir.

Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

 ----------

[1] Mufid, Muhammed b. Muhammed, el-Amali, s. 244, Kongre-i Şeyh Mufid, Kum, 1413 k.

[2] Kefemi, İbrahim b. Ali Amuli, el-Beledü’l-Emin Ve’d-Deru’l-Hasin, s. 128, Müessesetü’l-A’lemi lil-Matbuat, Beyrut, 1418 k.

[3] Meclisi, Muhammed Bakır, Bİharü’l-Envar, c. 91, s. 124, Müessesetü’l-Vefa, Beyrut, Lübnan, 1404 k.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar