İslam dini, insanın evlenerek huzura kavuşacağını söylemektedir. Burada iki soru akla geliyor. Biri, neden bazıları bu huzuru bırakıp boşanmaktalar? İkincisi, evlilik cinsel istekleri karşıladığı için insanı huzura erdiriyorsa neden bazıları gayrı meşru yollardan bu ihtiyaçlarını giderdiklerinde böyle bir huzura kavuşamuyorlar?

2014/02/12
Soru
Selamun Aleykum. Kur’an’da insanın evlenerek huzura kavuşacağı buyurulmuştur. İnsan evlenmekle nasıl huzura kavuşur? Yani evlilik nasıl bir şey ki huzur verebilsin? Ayrıca insan evlenmekle huzura kavuşuyorsa bu kadar boşanmak ve ayrılık neden baş göstermektedir? Çünkü kimse huzurdan kaçmaz. Cevabınız, ‘Ruhsal sorunlarınımızın çoğu cinsel ihtiyacın karşılanmamasından kaynaklanmaktadır. Evlilikle bu ihtiyaç karşılandığı için insanı huzura kavuşturmaktadır.’ ise o zaman neden bazıları bu ihtiyaçlarını gidermek için gayrı meşru yollara baş vurdukları halde huzura kavuşamuyorlar?

Başarılı evlilik, duygusal ve cinsel ihtiyaçları karşıladığı için eşleri günahlardan koruyup, Allah’a yakınlaştırdığından huzura kavuşturur. Ama gayri meşru cinsel ilişkiler ve diğer dini ölçülere uyulmadan yapılan evlilikler tek başına huzur vermemekteler.

Ayrıntılı Cevap

 Başarılı evlilik, duygusal ve cinsel ihtiyaçları karşıladığı için insanı birçok günahlardan korumaktadır. Diğer şartlarda gerçekleşirse insanla yaratıcısı arasında daha güzel bir bağ ortaya çıkar. Allah’la gerçekleştirilen bu bağın neticesi huzura varmaktır. Zira ‘Kalbler yalnızca Allah'ı anmakla huzura kavuşur.’[1]

Buna göre evlilik sadece bu maksada ulaşmak için değerlendirilirse, Kur’an’da gelen ibadet,[2] teheccüd,[3] güzel ahlak[4] vs. tavsiyelerle beraber insanı hedefine ulaştırır.

Böyle bir düşüncede doğal olarak:

1- Gayri meşru cinsel ilişkiler insana istenilen huzuru vermeyeceğinden onu Allah’tan uzaklaştırır.

2- İslam yalnızca evliliğin kendisini önermemiş, aynı zamanda aile içindede samimi ilişkileride tavsiye etmiştir.[5] Bu durumda gerekli ölçülere sahip olan ve diğer dini ölçülere uyulan evlilik insanı huzura kavuşturur. Ama huzursuzluğa neden olursa boşanmak huzurdan kaçmak sayılmaz.

3- Şu noktayıda dikkate alalım ki bazıları hayali bir huzur kurgulayarak gerçek huzurdan kaçmaktadırlar. Tıpkı Allah’la bulacağı gerçek huzuru bırakıp dünyaya düşkün olanın hayali huzurun peşinde olması gibi. Birçok boşanma belkide huzurdan kaçmaktır ve boşanan taraflar için daha huzurlu bir gelecek sağlamaz.    

 

 -----------

[1] -Ra’d/28

[2] -Zariyat/56

[3] -İsra/79

[4] -Bakara/83

[5] -‘Kendi aranızda güzelce danışıp görüşerek yapın bu işleri.’ (Talak/6).

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar

  • İmam Hasanın (a.s) Barışı

    Muaviye'nin plânları, Hasan b. Ali ve kardeşi Hüseyin'i İslâm adına İslâm'ı tehdit ...
  • Evlat Eğitimi

    Eğitimin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu herkes kabul etmektedir. Bunda hiç kimsenin en ufak bir ş&uu ...