Şehvetten Nasıl kurtulabiliz? Yolunu Açıklayınız.

2014/02/12
Soru
Şehvet ve uykudan önce insanin zihninde şekillenen fikirlerle savaşmanın yolu nedir?

Günah ve masiyet, kokusu kötü olan bataklığa benzer. İnsan söz konusu bataklığa batığı oranda kötü kokusunu az his eder. Zira bu batağa battığı oranda insanın koku alma hissi işlevlikten düşer. Ama insan bu bataklık ve kötü kokulu olan yerlerin neresinden dönerse orada karının var olduğunu ciddi bir şekilde anlaması kendi başına bir başarıdır. Şu anda ve şu merhalede başarıya ulaşmış olan bir kimse daha sonraki merhalelerde de başarılı olabilmesi için günahla savaşma güdüsünü güçlendirmesi gerekmektedir.

 

Şehvetten kurtulmak için en güzel yol şeri yolla; yani ilmihal kitaplarda zikredilen şartlar çerçevesinde (daimi veya geçici) evlenmektir. Eğer evlilik mümkün değilse spor yapma, oruç tutma ve boş vakitlerini doldurmakla bu eylemle savaşması gerekir. Böylece insan hem kendini hem camianın fertlerini bu eylemin cismani ve ruhani zararlardan korur.

Ayrıntılı Cevap

 Günah ve masiyet kokusu kötü olan bataklığa benzer. İnsan bu bataklığa batığın oranda kötü kokusunu az his eder. Zira söz konusu bataklığa battığı oranda onun koku alma hissi işlevlikten düşer. Ama bu bataklık ve kötü kokulu olan yerlerin neresinden dönersen orada karının var olduğunu ciddi bir şekilde anlaması kendi başına bir başarıdır. Şu anda ve bu merhalede bir başarıya ulaşmış olan bir kimse günahla savaşma güdüsünü bir sonraki merhalede de başarılı olabilmesi için güçlendirmesi gerekir.

Bu doğrultuda kendi güdülerini güçlendirmek için yararlı bazı yollara işaret ederiz:

1-   Allahın büyüklüğünü göz önünde bulundurmak ve ilahi düsturlara riayet;

2-   Şahsi ve kişisel yüce değerlere teveccüh etme;

3-   Günahın vereceği zararlara teveccüh etme;

4-   Havayi nefis ve günahla savaşmanın kendi başına ne kadar değerli olduğuna teveccüh etme;

Bu bağlamda çok değer arz eden nokta Allahın rahmetinden yese düşmemek, O’ndan yardım dilemek ve O’na tevekkül etmektir. Tekrar tekrar bozduğun tövbelerden kesinlikle soğuma. Kararlık ve yukarıda zikredilen yolları göz önünde bulundurarak bu çirkin fenomenle savaş. Biz şu kanattayız ki rahman olan Allahın lütfü ve yardımıyla sen bu savaşta galip geleceksin.

Azgın şehvetten kamil bir şekilde kurtulabilmen için en güzel yol şeri yolla; yani ilmihal kitaplarda zikredilen şartlar çerçevesinde (daimi veya geçici) evlenmendir. Eğer evlilik mümkün değilse Allah’tan yardım dileyerek aşağıda zikredilen konulardan yararlanabilirsin:

1-   Şehvet perestliği bırakmak için kararlı ve ciddi olun.

2-   Şehveti uyandıran fotoğraflardan, filmlerden ve… Kesinlikle sakının.

3-   Arkadaş seçmede dikkatli olun. Seni bu işlere sürüklemeyen arkadaşları seçin. Hakeza! Cinsiyeti muhalif olan kimseyle gayri meşru olan arkadaşlığı kenara bırakın.

4-   Hayallardan sakın ve sürekli faydalı şeylerle kendini meşgul edin. (şehveti uyandırmayan kitapları oku ve mütalaa edin, sürekli spor yapın ve…). Dikkat etmelisin ki işsizlik öyle bir şeydir ki eğer ondan kendini korumazsan her yöne ve şeye seni sevk edebilir.   

5-   Mümkün derecede tek başına kalmayın;

6-   Nefsanî arzuları kontrol etmen ve kendi iradeni güçlendirmen için oruç çok iyidir. Eğer oruç tutamıyorsan en azından haddinden fazla yemek yemeyin. Veya tok karınla yatmayın.

7-   Cinsel hareketliliklere neden olan yemeklerden sakının. (muz, şeker, incir, hurma, soğan, biber, tavuk yumurtası, kırmızı et, yağlı yemekler ve…).

8-   Mesane’ni sürekli boş tutun.

9-   Akşamları yatmadan önce mütalaa yapın. Kâmilen uykuluk haletine yakalandığında yatın. Yorgunluk sizi kaptığı ve kâmil bir şekilde yatmaya ihtiyaç duyduğun zaman yatın. Uykuya ihtiyaç duymadığın müddetçe yatağına girmeyin. Yatarken de cinsel duyguları tahrik etmeye neden olan yüz üstü yatmayın. Zira cinsel duygularının tahrik olunduğu ve fazla azdığı en çok yer yataktır. [1]

Sonuç itibariyle tenha yerlerden, yalnızlıktan uzak kalmak ve boş vakitlerde kitap mütalaa etmek, spor yapmak, kuran okumak, kuran ezberlemek, ibadet yapmak, oruç tutmak dindar ve kendini yetiştirmiş kişilerle irtibat kurmak ve helal yolla şehvani arzularını bir şekilde razı ettirmek gibi yollar günah işleme zeminesini ortadan götürebilirler. [2] [3] [4]
-----------

[1] Alıntı: sual 11522 (sayt: 11366).

[2] Alıntı: sual 1038 (sayt: 1083).

[3] Daha fazla bilgi edinmek için bkz: sual 883 (sayt: 962).

[4] İstifade edilmiş: İndeks: 3235

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar