Alkol veya jelâtin taşıyan çikolata ve ürünleri yemenin hükmü nedir?

2015/12/09
Soru
Bir sorum var ve soruma cevap vermenizi rica ediyorum: Alkol veya jelâtin taşıyan çikolata ve ürünleri yemenin sakıncası var mıdır? Hatta insan sarhoş olmasa bile bir sakınca taşır mı?

Belirtilen sorunun şerî cevabını elde etmek için büyük mercilerden (Allah onları korusun) fetva sorduk ve kendilerinin verdiği yanıtları aşağıda aktarıyoruz:

Hz. Ayetullah Uzma Hamney’in (ömrü uzun olsun) Bürosu:

 

Genel olarak aslında sarhoş edici sıvılar kısmından olduğu belli olmayan alkoller temiz hükmündedir. Bunlarla karışmış olan sıvılardan yararlanmak sakıncasızıdır ve şüphe edildiği takdirde de temiz olduğuna hükmedilir. Eğer jelatin helal ve haram kısımları varsa ve yediğiniz şeyin hangi kısımdan olduğunu bilmiyorsanız, helalliğine hükmedilir.

Hz. Ayetullah Uzma Sistani’nin (ömrü uzun olsun) Bürosu:

 

Jelâtinin hayvanî veya nebatî olduğu belli değilse, onu yemenin bir sakıncası yoktur. Yanı sıra bazı gıda maddelerinde bulunan ve tahta ve benzeri şeylerle alınmış olan alkol temizdir ve bu gıda maddesini yemek için bir engel bulunmamaktadır. Elbette sarhoşluk haddine ulaşırsa, bunun başka bir hükmü vardır ve haramdır. Allah bilendir.

Hz. Ayetullah Uzma Mekarim Şirazi’nin (ömrü uzun olsun) Bürosu:

Caiz değildir.

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar