Kalpler kendisine ihsanda bulunanı sevmek ve kendisine kötülük edenden nefret etmek üzere yaratılmıştır. Tuhef’ul-Ukul, 37 Hz. Muhammed (s.a.a)

Müslüman Alimlerin Eğitim, Öğretim ve Temelleri Üzerine Görüşleri – 4

Müslüman Alimlerin Eğitim, Öğretim ve Temelleri Üzerine Görüşleri – 4

0.00

Açıklama

Feyz-i Kâşânî, on birinci yüzyılın önde gelen Müslüman düşünürlerindendir. Onun önemi, sadece birçok alanda kuşatıcı ilmî birikime ve çok sayıda telife sahip olmasından kaynaklanmıyor. Onun asıl önemi, yenilikçi bir düşünür, kılı kırk yaran bir teorisyen, güçlü bir ihya hareketi öncüsü, eşsiz bir tashih ve tahkik üstadı ve vefalı bir velayet eri oluşuyladır. O, dinin temelleri hususunda sağlam bir iman, erdemlerle donanmış tertemiz bir ahlâk, mânâ ikliminden beslenen bir irfan, ince bir zevk, latif bir karakter ve zengin bir şiir yeteneğine sahip ender düşünürlerden biridir.
Bu kitapta Feyz hakkında aşağıdaki hedefler göz önünde bulundurulmuştur:
1. Feyz-i Kâşânî’nin kişiliği, düşüncesinin ana hatları, hayatı ve eserleriyle tanışma.
2. Feyz-i Kâşânî’nin eğitim alanında düşüncelerinin kaynak ve kökenlerinin incelenmesi.
Elbette bu kaynakların izahı ister istemez bizi, felsefe ve irfan sahasına yönlendirmiş ve Feyz’in eğitimle ilgili görüşlerinin felsefî kökenlerini incelemeye ve onun epistemoloji, antropoloji ve ontolojiye dair fikirlerini Gazzâlî’nin bu alanlara dair düşünceleriyle karşılaştırmalı bir şekilde ele almaya sevk etmiştir.

Ek bilgi

Yayınevi

El-Mustafa

Yazar

Muhammed Beheştî

Boyut

16 x 23

Sayfa Sayısı

519

Çeviren

İsmail Avcı

Bu ürünü sepete eklediniz: