Mu’minin konuşması zikirdir, susması, tefekkürdür ve bakışı, ibret almak içindir.İrşad-ul Kulup, s. 83 İmam Zeyn-el Abidin (a.s)

Tefsir Ekolleri 2. Cilt

Tefsir Ekolleri 2. Cilt

0.00

Açıklama

Kur’an-ı Kerim’i tefsirde yardım alınabilecek kaynaklardan biri, muhtelif metotlarla ayetleri tefsir etmeye koyulmuş çok sayıda tefsir kitabıdır. Açıktır ki bu tefsirlerden her birinin özelliklerinin bilinmesi ve onların müelliflerinin tefsir metodu ve ekolünün sıhhat ve sağlamlığının incelenmesi bu kaynaklardan doğru yararlanmada ve eski müfessirlerin tecrübe ve hatalarından ders çıkarmada oldukça faydalıdır.
Bu kitapta tefsir için yararlı bu malumatı temin etmede, şimdiye dek Kur’an’ın nasıl tefsir edileceği hakkında serdedilmiş muhtelif görüşler ve bu esasa göre telif ve tedvin edilmiş tefsirler Tefsir Ekolleri adı altında izah edilip incelenmekte; her birinin incelenmesinin ardından, o okula göre veya ondan etkilenerek yazılmış bazı ünlü tefsirler tanıtılmakta; bunların tefsir metodu, kimilerinde genel hatlarıyla, içtihadi tefsirlerin birçoğunda ise tafsilatlı incelenmekte ve değerlendirilmektedir.
Tefsir Ekolleri’nin bu cildinde, önceki cildin devamı niteliğinde şu konulara değinilecektir:
Mutlak rivayet ekolü ve tefsirleri
Mutlak bâtınî ekol ve tefsirleri
İçtihadi ekol ve kısımları
Kur’an’ı Kur’an’la tefsir eden içtihad ekolü ve tefsirleri

Ek bilgi

Yayınevi

El-Mustafa

Yazar

Ali Ekber Babaî

Boyut

16 x 23

Sayfa Sayısı

440

Çeviren

Kenan Çamurcu

Bu ürünü sepete eklediniz: