Ademoğulları hata edicidir. Hata edenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir. Durr’ul Mensur, 1/626 Hz. Muhammed (s.a.a)

İmam Ali’den (a.s) nakledilen dua

İmam Ali’den (a.s) nakledilen dua

 
اللٕهُمَّ إِنَّا نَسْتَعِئنُكَ، وَنَسْتَغْفِرُكَ، وَنَسْتَهْدِئكَ، وَنُؤْمِنُ بِكَ، وَنَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ، وَنُثْنِئ عَلَيْكَ ٱلْخَيْرَ كُلَّهُ،نَشْكُرُكَ وَلَا نَكْفُرُكَ، وَنَخْلَعُ وَنَتْرُكُ مَنْ يُنْكِرُكَ اللٕهُمَّ إِيَّاكَ نَعْبُدُ، وَلَكَ نُصَلِّئ وَنَسْجُدُ، وَإِلَيْكَ نَسْعيٰ وَنَحْفِدُ، نَرْجُو رَحْمَتَكَ، وَنَخْشيٰ عَذَابَكَ، إِنَّ عَذَابَكَ بِٱلْكُفَّارِ مُلْحِقٌ.
اللٕهُمَّ ٱهْدِنَا فِيمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنَا فِيمَنْ عَافَيْتَ، وَتَوَلَّنَا فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لَنَا فِيمَا أَعْطَيْتَ، وَقِنَا شَرَّ مَا قَضَيْتَ، إِنَّكَ تَقْضِئ وَلَا يُقْضيٰ عَلَيْكَ، إِنَّهُ لَا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ، وَلَا يَعِزُّ مَنْ عَادَيْتَ، تَبَارَكْتَ رَبَّنَا وَتَعَالَيْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ؛
رَبَّنَا لا تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا، رَبَّنَا وَلا تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْراً، كَما حَمَلْتَهُ عَلَيٰ ٱلَّذِينَ مِنْ قَبْلِنَا، رَبَّنَا وَلا تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنا بِهِ، وَٱعْفُ عَنَّا وَٱغْفِرْ لَنَا، وَٱرْحَمْنَا، أَنْتَ مَوْلانَا، فَٱنْصُرْنَا عَلَیٰ ٱلْقَوْمِ ٱلْكافِرِين

Allah'ım, senden yardım diliyor, senden mağfiret istiyor ve senden hidayet talep ediyoruz. Sana inanıyoruz, sana güveniyoruz, hayırların tamamında seni övgüyle anıyoruz, sana şükrediyoruz ve sana karşı nankörlük etmiyoruz. Seni inkâr edenden ise uzak duruyoruz.

Allah'ım, ancak sana ibadet ediyor, senin için namaz kılıyor ve sana secde ediyoruz. Sana yürüyor, sana koşuyoruz. Rahmetini umuyor, azabından ise korkuyoruz. Kuşkusuz senin azabın kâfirlere ulaşacaktır.
 Allah'ım, hidayete erdirdiğin kullar içerisinde bizi de hidayete erdir, esenlik verdiğin kullar içerisinde bize de esenlik ver, sorumluluğunu üstlenmiş olduğun kullar içerisinde bizi de kendi sorumluluğuna al, bahşetmiş olduğun nimetlerini bizim için bereketli kıl, kesinleştirdiğin şeylerin şerrinden bizi koru; şüphesiz işleri kesinleştiren sensin ve sana rağmen hiçbir şey kesinleştirilemez. Senin dostluk ettiğin kimse zillet bulmaz, senin düşmanlık ettiğin kimse ise izzet bulamaz. Kutlusun ey Rabbimiz ve yücesin. Senden mağfiret diliyorum ve sana dönüyorum.
"Rabbimiz, eğer unutacak veya yanılacak olursak, bizi sorgulama. Rabbimiz, bizden öncekilere yüklediğin  gibi, bize de ağır sorumluluk yük­leme. Rabbimiz, gücümüzün yetmeyeceği şeyi bize taşıtma. Bizi affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Mevlamız  sensin, kâfirlere karşı  bize yardım et."