Ahiret malı kesattır. O halde onu arttırmaya çalışınız. el-Bihar 78/90/90 İmam Ali (a.s)

İkindi Namazından Sonra Okunan Dua

İkindi Namazından Sonra Okunan Dua

Ebuzer Helvacı
اَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذي لا اِلـٰهَ اِلاّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الرَّحْمنُ الرَّحيمُ ذُو الْجَلالِ وَالاِْكْرامِ وَأَسْأَلُهُ اَنْ يَتُوبَ عَلَيَّ تَوْبَةَ عَبْدٍٍِِ ذَليلٍ خاضِع فَقير بائِس مِسْكينٍ مُسْتَكينٍ مُسْتَجيرٍ لا يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ نَفْعاً وَلا ضَرّاً وَلا مَوْتاً وَلا حَياةً وَلا نُشُوراً.

“Allah’tan bağışlanma diliyorum; O Allah ki, O’ndan başka ilâh yoktur, diridir, her şeyi ayakta tutandır; Rahman ve Rahimdir, celal ve ik-ram sahibidir. O’ndan, bu aciz, zelil, düşkün, fakir, perişan, miskin, hor-hakir, sana sığınan, kendisi için hiçbir yarar ve zarara sahip olmayan, ölümü, hayatı ve tekrar dirilmesi iradesinin dışında olan şu kulunun tövbesini kabul buyurmanı diliyorum.”

 

Sonra şu duâyı oku:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَعُوذُ بِكَ مِنْ نَفْس لا تَشْبَعُ وَمِنْ قَلْب لا يَخْشَعُ وَمِنْ عِلْمٍ لا يَنْفَعُ وِ مِنْ صلاةٍ لا تُرْفَعُ وَمِنْ دُعآءٍ لا يُسْمَعُ اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْأَلُكَ الْيُسْرَ بَعْدَ الْعُسْرِ وَالْفَرَجَ بَعْدَ الْكَرْبِ وَالرَّخاءَ بَعْدَ الشِّدَّةِ اَللّـهُمَّ ما بِنا مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنْكَ لا اِلـٰهَ اِلاّ اَنْتَ اَسْتَغْفِرُكَ وَاَتُوبُ اَلِيْكَ.

“Allah’ım! Doymayan nefisden, huşu etmeyen kalpten, faydası ol-mayan ilimden, yükselmeyen (kabul olunmayan) namazdan ve dinlenilmeyen (icabete ulaşmayan) duâdan sana sığınıyorum. Allah’ım; senden, zorluktan sonra kolaylık, kederden sonra ferahlık ve darlıktan sonra bol-luk istiyorum. Allah’ım; bizde bulunan her nimet sendendir; Senden baş-ka ilâh yoktur. Senden mağfiret diliyor ve sana yöneliyorum.”

İmam Sadık’tan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Kim ikindi namazın-dan sonra yetmiş defa istiğfar ederek bağışlanma dilerse, Allah Teala onun yetmiş günahını bağışlar.”

İmam Muhammed Tâki’den (a.s) de şöyle rivayet edilmiştir: “Kim ikindi namazından sonra Kadir Suresini on defa okursa, kıyamet günü onun için kulların bugündeki amelleri kadar amel yazılır.”