İlim amelin kılavuzu ve amel onun izleyicisidir; o, ancak saadetlilere ilham edilir, bedbahtlar ise ondan mahrum kalır. (El-Emali -Şeyh Tusi-, s.488) Hz. Muhammed (s.a.a)

Namazdan Sonra Okunan Dua

Namazdan Sonra Okunan Dua

 

اِلَـهِى هٰذِهِ صَلاَتِى صَلَّيْتُهَا لاَ لِحَاجَةٍ مِنْكَ اِلَيْهَا وَلاَ رَغْبَةٍ مِنْكَ فِيهَا اِلاَّ تَعْظِيماً وَطَاعَةً وَ اِجَابَةً لَكَ اِلَى مَا اَمَرْتَنِى بِهِ اِلَـهِى اِنْ كَانَ فِيهَا خَلَلٌ اَوْ نَقْصٌ مِنْ رُكُوعِهَا أوْ سُجُودِهَا فَلاَ تُؤَاخِذْنِى وَتَفَضَّلْ عَلَىَّ بِالْقَبُولِ وَالْغُفْرَانِ

İlahî hâzihi salâtî selleytuha. Lâ li-hâcetin minke ileyhâ. Ve lâ rağbetin minke fihâ. İllâ ta'-zîmen ve tâaten ve icâbeten leke ilâ mâ emer-tenî bih. İlahî in kâne fihâ halelun ev naksun min rukûihâ ev sucûdihâ felâ tuahiznî ve tefezzel aleyye bi'l-kabûli ve'l-ğufran, bi-rahmetike ya er-hem'er-râhimîn.

Anlamı:

Allah'ım! İşte bu benim namazımdır; bunu senin buna ihtiyacın ve rağbetin var diye kıl-madım. Sadece sana tazim, itaat ve bana em-rettiğin şeyde sana icabet etmiş olmak için kıl-dım. Allah'ım! Eğer kıldığım bu namazın rüku ve secdelerinde noksanlık veya halel varsa, on-dan dolayı beni hesaba çekme, kabul ve mağfi-retinle bana lütuf ve ihsanda bulun. Rahmetinin hakkı için, ey merhametlilerin en merhametlisi!