Bidatçıya tebessüm eden, dinini yok etmede ona yardımcı olmuştur. el-Bihar 47/217/4 Hz. Muhammed (s.a.a)

Mukatil b. Süleyman’ın Duası

Mukatil b. Süleyman’ın Duası

Şeyh Kef'amî “Beledu'l-Emin" adlı kitabında İmam Zeynulabi-din'in (a.s) duasını naklederek şöyle demiştir: Bu duayı Mukatil b. Sü-leyman İmamdan nakletmiş ve şöyle demiştir: "Kim bu duayı yüz defa okur da duası kabul olmazsa Mukatil'e lanet etsin." Dua şöyledir:

اِلهٰي كَيْفَ اَدْعُوكَ واَنَا اَنَا وَكَيْفَ اَقْطَعُ رَجائي مِنْكَ واَنْتَ اَنْتَ، اِلهٰي اِذا لَمْ اَسْاَلْكَ فَتُعْطيني فَمَنْ ذَا الَّذي اَسْأَلُهُ فَيُعْطيني، اِلهٰي اِذا لَمْ اَدْعُكَ فَتَسْتَجيبَ لي فَمَنْ ذَا الَّذي اَدْعُوهُ فَيَسْتَجيبُ لي، اِلهٰي اِذا لَمْ اَتَضرَّعْ اِلَيْكَ فَتَرْحَمَني فَمَنْ ذَا الَّذي اَتَضرَّعُ اِلَيْهِ فَيَرْحَمُني، اِلهٰي فَكَما فَلَقْتَ الْبَحْرَ لِمُوسى عَلَيْهِ السَّلامُ وَنَجَّيْتَهُ اَسْأَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ واَنْ تُنَجِّيَني مِمّا اَنَا فيهِ وَتُفَرِّجَ عَنّي فَرَجاً عاجِلاً غَيْرَ آجِل بِفَضْلِكَ وَرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ .

"İlahi! Ben ben (günahkâr) olduğum halde nasıl seni çağırayım ve sen de sen olduğun halde nasıl senden ümidimi keseyim. İlahi! Senden bir şey istemediğim zaman sen bana bağışta bulunuyorsun; o halde iste-diğim zaman bana -hemen- bağışta bulunacak kimdir?! İlahi! Seni çağır-madığım zaman bile hacetimi reva ediyorsun; o halde çağırdığım zaman hacetimi -hemen- revâ edecek kimdir?! İlahi! Sana yalvarıp yakardığım zaman bana merhamet ediyorsun; o halde yalvarıp yakardığımda -hemen- bana merhamet edecek kimdir? İlahi! Denizi Musa aleyhisselam için yarıp onu kurtardığın gibi senden Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine salat etmeni ve beni içinde bulunduğum halden kurtarmanı, bana gecikmeyen acil bir kurtuluş yolu göstermeni diliyorum; lütuf ve rahmetinle, ey mer-hametlilerin en merhametlisi!