Kur’an’ı öğrenin, çünkü o sözlerin en güzelidir. Onda anlayışınızı derinleştirip kavrayışınızı genişletin. Çünkü o gönüllerin baharıdır. Nehc’ul-Belağa, 110. hutbe İmam Hasan Askerî (a.s)

Zindandan Kurtulmak İçin Okunan Dua

Zindandan Kurtulmak İçin Okunan Dua

Seyyid İbn Tavus “Muhecu'd-Deavat" adlı kitabında şöyle diyor: Rivayet ediliyor ki: Uzun bir zaman Şam'da zindanda olan bir adam rüya aleminde Hz. Fatıma-ı Zehra'nın (s.a) kendisine aşağıdaki duayı okumasını söylediğini görüyor. Zindandaki adam bu duayı okuduktan sonra zindandan kurtulup evine gidiyor; dua şöyledir:

اللّـهُمَّ بِحَقِّ الْعَرْشِ وَمنْ عَلاهُ، وَبِحَقِّ الْوَحْيِ وَمَنْ اَوْحاهُ، وَبِحَقِّ النَّبِيِّ وَمَنْ نَبَّاَهُ، وَبِحَقِّ الْبَيْتِ وَمَنْ بَناهُ، يا سامِعَ كُلِّ صَوْتٍ، يا جامِعَ كُلِّ فَوْتٍ، يا بارِئَ النُّفُوسِ بَعْدَ الْمَوْتِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ واَهْلِ بَيْتِهِ، وآتِنا وَجَميعَ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ فِي مَشارِقِ الأَرْضِ وَمَغارِبِها فَرَجاً مِنْ عِنْدِكَ عاجِلاً بِشَهادَةِ اَنْ لا اِلـٰهَ اِلاَّ اللهُ، واَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ صَلّى اللهُ عَليْهِ وَآلِهِ وَعَلى ذُرِّيَّتِهِ الطَّيِّبينَ الطّاهِرِينَ وَسَلَّمَ تَسْليماً كَثيراً.

"Allah'ım! Arş ve arşın üzerinde olan kimsenin hürmetine, vahiy ve kendisine vahyettiğin kimse hürmetine, Peygamber ve haberi ona ulaştı-ran kimsenin hürmetine, Beyt ve onu bina edenin hürmetine; ey bütün sesleri duyan, ey bütün yok olup gidenleri bir araya toplayan, ey canları ölümlerinden sonra yaratan; Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine salat eyle, bize ve yeryüzünün doğusunda, batısında olan bütün erkek ve kadın mümin-lere kendi yanından acil bir kurtuluş ver; şu şehadet hürmetine: “Allah'tan başka ilâh yoktur, Muhammed senin kulun ve elçindir -Allah'ın salatı onun ve Ehl-i Beyt'inin ve onun tertemiz ve pak kılınmış soyunun üzerine olsun ve çok selam onların üzerine olsun."