Çok yemekten sakının. Zira çok yemek kalbi katılaştırır, organları Allah’a itaat hususunda bitkin düşürür. Himmetleri öğüt dinlemekten sağır kılar. el-Bihar, 77/182/10 Hz. Muhammed (s.a.a)

İmam Hasan Mucteba (as)’dan Rivayetler

İmam Hasan Mucteba (as)’dan Rivayetler

Dünya için hiç ayrılmayacakmış gibi ve ahiret için yarın ölecekmiş gibi çalış.

En iyi işiten kulaklar, öğüt ve tavsiyeleri dinleyendir ve bunu kendi faydaları için kullananlardır.

Bilge kişi ondan vaaz isteyeni aldatmaz.

Bedenleri için yemek düşünen insanlara şaşırıyorum çünkü manevi işlerinde kendi canlarının yemeğini düşünmüyorlar.

Meşveret ve danışmanın sonucu ve faydası tekamul ve ilerlemekdir.

İmam Hasan (as) dan sordular: Büyüklük ve azamet nedir? O şöyle buyurdular: Öfkelendiği zaman bağışlanma dilesin. Suç ve hatadan vazgeçsin.

İmam Hasan (as) ile İlgili Rivayetler:

Yeni Misafir

Bugün Medine toprakları kucağını açmış yeni misafirlerine kalbinde yer vermek istiyor. Cennet-ul Baki garip ve sönük mezarlığında yeni misafirleri vardır. Resul-u Ekrem'in pak ve masum ailesinden o insana yer vermek için hazırdır.

Peygamber (saa), Ali Murtaza (as) ve Fatıma-ı Zehra bu yeni misafiri karşılamak için geldiler. Onun dindarlığını, cömertliğini, yiğitliğini, bağışlamasını ve sabrını kutluyorlar. Evliya ve enbiyanın yanında daha iyi bir hayat müjdesi veriyorlar.

İmam Hasan Mucteba (as)'ın İmamet Dönemi

İmam Hasan Mucteba (as)'ın İmamet dönemi 1341 hicri kameri yılı Ramazan ayının 21’inden o Hazretin şehit olmasına kadar yani 1350 hicri kameri yılı 28 Sefer ayına kadar on yıl boyunca sürmüştür. Yaklaşık olarak 6-8 ay kadar Müslümanların siyasi sorumluluğu ve hilafetle geçirmiştir. Geriye kalan zamanlarda ise halkın manevi ve düşünsel rehperliği ve İmamet makamının duyarlılığında geçirmiştir.

En Dindar İnsan

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor: İmam Hasan (as) kendi zamanında en faziletli ve en dindar insandı. Ne zaman Hac seferine gitse yaya ve çıplak ayakla yola çıkardı. Çünkü  ne zaman ölüm, kabir, ölülerin dirilmesi, sırat küprüsü aklına gelse ağlardı.

Allah’ın En Sevgili Kulu

İmam Hasan Mucteba (as) yoldan geçerken Şam ahalisindan bir adam o hazretle karşılaşarak direkt şikayet etmeye başladı. Fakat İmam Hasan Mucteba (as) hiçbir tepki göstermedi. Daha sonra İmam Hasan Mucteba (as)  öne çıkarak ve gülümseyerek şöyle söyledi: Eğer izin verirsen seni memnun ederim, eğer yolunu kaybettiysen sana gösteririm.

Eğer aç isen seni doyururum, eğer elbiseye ihtiyacın varsa seni giyindiririm. Şamlı adam bu sözlerden sonra ağlamaya başladı ve dedi: Sen ve baban benim yanımda en sevilmeyen insandınız şimdi Allah’ın en sevgili kulu olduğunuzu düşünüyorum.

Çeviri: Ürün Özedönüş